• 31 Temmuz 2012, Salı

Sinir Sıkışması - Karpal Tünel Sendromu

Her gece uykunuzdan, sizi eliniz uyandırıyor. Tamamen uyuşmuş, biraz da karıncalanma ile hafif bir ağrı da var. Sallıyor, ovuyor ve rahatlıyorsunuz. Baş parmak dahil bu üç parmağın derdi ne sizinle? Her gece, her gece! Geceleri güzel, deliksiz bir uykuya hasret kaldınız! Hele o sıralarda bayram hazırlığı, misafir gelecek derken bir temizlik yapmış olsanız, biraz ellerinizi fazlaca kullansanız, hiç affetmiyor mutlaka sizi uykunuzdan ediyor bu uyuşmalar. Belki iki, belki de üç tane çocuk büyüttünüz, ama onlar bile bu kadar uyandırmadı gece sizi.

Sahi nedir bu? Neden gece uykularınız haram oldu?
Bu durum bilek kanalı içinde median sinirin sıkışmadır. Tünelin adı karpal tünel olduğu için karpal tünel sendromu adını alır. Median sinir elimizde baş parmak ile kabaca ilk 3 parmağın duyusunu alır ve baş parmak motor hareketini sağlar. Median sinirin içinden geçtiği kanaldan başka yapılar (tendonlar vs...) da geçer ve burası çok oynak bir bölgedir. El bileğinin her hareketi ile bu sinir ve içindeki yapılar da hareket ederler. Bu kanal içinde sinirin hareketini engelleyecek daralmalar olursa sinir hasar görür ve yaptığı işleri yapamaz. İlk 3 parmak uyuşur, baş parmak yakalama işleminde zayıf düşer, siz artık dönen konserve kutusu kapaklarını açmakta zorlanırken, bazı şeyleri de sıkı tutamaz ve elinizden yere düşürürsünüz.

Ben etrafımdaki pek çok kadında gördüm? Bu kadınlarda daha mı sık?
Evet kadınlarda daha sıktır. Bu gerek anatomik olarak kadınların elinin küçük olmasından, gerekse de erkeklere göre ellerini daha fazla kullanmalarından kaynaklanır. Kilonun da bu rahatsızlığın gelişmesinde rolü olduğu bilinmektedir. Artan kilo ile vücut boşlukları dolmakta, karpal tünel de daralmaktadır.

Benim hamileliğim sırasında bu yakınmalarım vardı ama sonrasında düzeldi. Bende de karpal tünel sendromu mu oldu?
Evet. Hamilelik sırasında değişen hormonlar ve alınan kilo ile beraber, kanal yapısı değişmekte ve bu tabloya yol açmaktadır. Ancak bu değişmeler daha sonra düzelir. Çok nadir olarak doğum sonrasında bu yakınmaların kaldığı ve tedavi gerektirdiği gözlenir.

Benim ellerim uyuşuyordu, EMG yapıldı, karpal tünel sendromu çıktı. Ama o sırada bende şeker hastalığı var dendi. Bunlar ilişkili midir?
Şeker hastalığında sinirlerin ilk etkilenme bulgusu olarak karpal tünel sendromu ortaya çıkabilir. Kötü gibi görünen bu durum şeker hastalığının tanınması için aslında bir fırsattır. Zira şeker hastalığının geç tanınması ve kontrolsüz bir yaşam sürülmesi daha kötü sonuçlara yol açar. Şeker hastalığı, gebelik gibi hormonların değiştiği durumlara bir diğer örnek de guatr hastalığıdır. Bezin az çalıştığı, hipotroidi denen durumda da bu bulgular ortaya çıkabilir. Bu nedenle sinir sıkışması saptandığında şeker hastalığını ve guatr hastalığını araştırmak uygun olacaktır.

Ellerimi az kullansam geçer mi? Ama ellerimi az kullanamam ki? Ne yapmalıyım?
Her durumun olduğu gibi bu durumun da hafif, orta ya da ağır halleri vardır. Bu sinirin sıkışması için bir neden var mı? sorusuna yanıt vermek gerekir. Neden var ise (guatr hastalığı vs...) onu ortadan kaldırmak sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Her durumda aktiviteyi azaltmak, hafif durumda geceleri el bilek ateli kullanmak, fizik tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir. Orta ve ağır durumda şikayetler uygulanan yöntemler ile geçmiyorsa, motor zayıflık başladı ise, cerrahi tedavi uygulamak doğru yaklaşım olacaktır. Cerrahi tedavi ise bilek ön yüzünde sinirin içinden geçtiği kanalı saran "karpal ligamanın" kesilmesi işlemidir. Basit bir işlemdir ama iyi sonuç alınması için tecrübeli, sonuçları iyi olan ellere gidilmesi uygun bir davranış olacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.