• 20 Kasım 2012, Salı

Diyabetik nöropati (Şeker hastalığı ve sinir iltihabı)

- Ben şeker hastasıyım. 10 yıl oldu şeker hastalığın var denileli. Ama ben hastayım demeyi hiç sevmem, kendime de kondurmam. O yüzden ne bir kan tahlili yaptırdım ne de söylenenlere dikkat ettim. Her şeyi yedim, her şeyi içtim. Ellerim ve ayaklarım uyuşmaya, karıncalanmaya başlamıştı ama bunları bile önemsemedim. Ama bu çatal görme ve göz kapağımın düşmesi beni çok korkuttu. Şimdi tek gözle görüyorum. Torunum bana "kara korsan'a benzedin dede, hadi gel korsancılık oynayalım diyor". Ne olacak bu durumum, hep böyle mi kalacağım?

-Elbette düzeleceksiniz. Öncelikle sebep nedir sorusunun cevabını bulmamız gerekiyor. Eğer gözünüzün kapanması şeker hastalığına bağlı ise 3-4 ay içinde tamamen düzelecektir. Fakat bundan sonra hastalıklara bakışınızı değiştirmeniz, şeker hastalığı ile "iyi geçinmeniz" gerekiyor. Yoksa ödemeniz gereken faturalar daha da artacaktır.

Kimler şeker hastalığına bağlı sinir iltihaplanması için adaydır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Bugün için bilinen en önemli risk faktörü şeker hastalığının süresidir. Hastalık sizinle ne kadar uzun süredir birlikte ise o kadar çok sinir iltihabı gelişme riski vardır. Yine şeker hastalığının kontrolü ne derece zayıf ise "şekerinize bakmamış" iseniz risk o derece yükselir. İleri yaştaki erkekler, uzun boylu olma, yanı sıra alkol ve sigara kullanmak ta riski arttıran sebeplerdir.

Şeker hastalığında sinir iltihaplanması niye olur?

Bu sorunun yanıtı halen net değildir. Pek çok bulguya ulaşılmış ve bu bulgular iki çatı altında toplanmıştır. İlki sinirleri besleyen damarların tıkanması ve sinirlerin kansızlığa yenik düşmesidir. Diğeri ise kanda yüksek olan şekerin vücutta çalışan yapılara yapışması ve onların işini yapamaz hale getirmesidir. Bunu açıklamak için vücudumuzu bir şehre benzetebiliriz. Sürekli çalışan insanlar hücrelerdir. Yaşamak için beslenirler, çöp çıkarırlar, gelişirler ama giderek de yıpranırlar. Ölürken yerlerine yeni kuşaklar gelir. Sağlıklı olmak için altyapı ve destek hizmetlerinin çok iyi olması, çevrenin temiz ve yaşanılabilir olması gerekir. Yollar ve trafik o şehrin canlılığı için olmaz ise olmaz bir faktördür. Şeker hastalığında altyapı "su- kanalizasyon sistemi-yollar" bozulur. Hizmet sektörü işini iyi yapmaz. Bakkala ekmek, manava sebze - meyve gelmez, çöpler temizlenmez, binalar onarılmaz, yollar çukurlarla doludur. Yaşayanlardan beş birim sonuç alınması gerekirken, iki birim sonuç alınır. Verimlilik düşmüştür. Bölgede düşen hizmet kalitesi ve kötüleşen çevresel ortam ile bölge sakinlerinin yaşam süresi kısalır. Erken ölümler olur. Nüfusta azalma o şehrin gelirlerinde azalma ile sonuçlanır ve giderek şehrin ayakta kalabilmesi zorlaşır. Aynı insanın ayakta kalabilmesinin zorlaşması gibi.

Sinirlerin hasar görmesi ne gibi sonuçlara yol açar?

Sinirler deyince hep aklımıza kol ve bacaktaki sinirler gelir. Ama beyinden ya da omurilikten sinirlerin gitmediği hiçbir organımız yoktur. Sürekli beyinden bu organlara, bu organlardan da beyine bilgi akışı vardır. Bu akış bozulduğunda yani şehrin trafiği aksadığında işler yapılamaz. Yapılamayan her işin bir başka olumsuz sonucu olur. Örneğin ayak ucundaki sinir ayağın dokunma ve ağrı duyusunu taşımaması ile, ayağa batan bir çivi fark edilemez. Yara oluşur. Şeker hastalığında yara iyileşmesi bozuktur ve yara vakitlice iyileştirilemez ise ayağın kesilmesine kadar varan kötü sonuçlar doğar. Organlarımızdaki sinirlerin iltihaplanması sonucunda da oturup kalkarken olan göz kararmaları, sessizce yaşanan kalp krizleri, iştahın azalması - erken doyma, kabızlık ya da ishal, erkekte sertleşmenin azalması ya da kaybedilmesi, deride kuruma gibi diğer yakınmalar ortaya çıkar.

Ne yapmak gerekir? Nasıl incelenir? Nasıl tedavi edilir?

Şeker hastalığı miras kalan bir hastalıktır. Ailede var ise öncelikle şeker yüksek mi diye bakmak gerekir. Eğer yüksek değil ise mutlaka ideal vücut kilosuna inmek, bel çevresindeki "sevgi tutamaklarından", evin "balkonundan" kurtulmak uygun olur. Yine düzenli egzersiz yapmak "olmaz ise olmaz" durumdur. Sinir iltihabı varlığı sinir iletim incelemesi olarak bilinen elektromyografi yöntemi ile gösterilir. Hem tanı anında hem de takipte faydalı bir yöntemdir. Şeker hastalığı tedavisine "ilgi ve alaka göstermek" esas tedavi iken, sinirler tutulduğunda sadece ortaya çıkan sevimsiz uyuşma ve yanmaların tedavisi yapılmaktadır. Bunun için tedavide farklı ilaçlar kullanılabilir (antidepressanlar, antiepileptikler vs...). Sinir iltihaplanması durumunda gideceğiniz nöroloji hekimi var olan diğer sorunlarınızı da dikkate alarak size en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.