• 10 Temmuz 2012, Salı

Çift görme

Her şeyiniz bir anda iki katına çıksa mutlu olur muydunuz? Her zaman değil! Bazı şeylerin bir tane olmasında fayda vardır. Örneğin eşinizin! Baktığınızda bir tane görünmesi gerekirken, siz onu 2 tane görüyorsanız burada durmalı ve doktora gitmelisiniz. Çünkü siz çift görüyorsunuz.

Neden ve nasıl tek görürüz?
Karşıdan gelen ışık her iki gözde aynı yere düştüğü sürece biz bir tane olarak görürüz. Görme temel olarak yansıyan ışığın göz içinde, retina denilen yerde algılanması ve elektriksel uyarıya dönüşmesi ile olmaktadır. Bu bilgi gözlerin tam zıt tarafındaki beyin dokusunda, beynin oksipital lobunda değerlendirilir. Bu bölgede her iki gözden gelen bilgiler birleştirilir ve tek bir görüntü haline gelir. Bu görüntünün önemli bir özelliği derinlik duyumunu içermesidir. Derinlik duyumu ancak iki gözden de bilginin gelmesi ile ortaya çıkar. Bunu test edebilirsiniz! Gözünüz açık ve kapalı olarak sizden uzaktaki bir hedefe dokunmak istediğinizde tek gözle zorlandığınızı fark edeceksiniz.

Neden ve nasıl çift görürüz?
Tek görme için gözlerin biri birine benzer şekilde konumlanmış olması ve mükemmel bir uyumla, beraber hareket ediyor olması gerekir. Aksi durumda her şey iki tane görünür. Bu durum göz küresi içinde olmaması gereken bir yapıdan (tümör), göz kaslarının hastalıklarından, kas – sinir arasındaki bilgi geçişinin bozulmasından ya da göz hareketlerini sağlayan sinirlerin felcinden dolayı olabilir.

Nöroloji doktoruna mı yoksa göz doktoruna mı gitmeliyim?
Bunu basit bir test ile anlayabilirsiniz. Tek gözle baktığınızda çift görmeye devam ediyorsanız göz doktoruna, her iki gözle baktığınızda çift görüyorsanız nöroloji doktoruna gitmelisiniz. Gözün ön bölümünde bulunan şeffaf tabakanın yüzey bozuklukları ışığı farklı şekilde kırarak çift görmeye yol açabilirken, sadece nörolojik nedenli olaylarda her iki göze ihtiyaç vardır.

Çift görüyorum, ağrı gibi bir yakınmam da yok. Yine de doktora gitmeli miyim?
Evet. Nedenin bulunması gereklidir. Şeker hastalığı ya da troid bezi (guatr) hastalığı ilk olarak bazen bu şekilde tanınır. Düzeltilebilecek bir neden için geç kalmamak gerekir.

Ani ve şiddetli bir ağrı ile çift görme başladı ve gözüm de kapandı. Ne olmuş olabilir?
Bu durum çok ciddidir. Büyük olasılık ile bir damar genişlemesi gözü hareket ettiren 3. sinir diye adlandırdığımız sinir üzerine bası yapmaktadır. Acildir ve ölümcüldür. Tedbir alınsa bile sakatlık ya da yaşamın kaybı ile sonuçlanabilir. Burada ağrının ani, çok şiddetli ve birdenbire olması ve “hayatta çekilebilecek en şiddetli ağrı” olma özelliği taşıması önemlidir. Ağrı yavaş bir şekilde ortaya çıkar ve giderek şiddetlenirse bu durum daha çok yavaş gelişen basılara bağlı olarak ortaya çıkar.

Benim çift görmem farklı, yukarıdakilere benzemiyor!
Sabahları olmayan, gün içinde yorulmakla, akşamları TV seyrederken ya da gazete okurken ortaya çıkan çift görmelerde sorun kas – sinir geçiş bölgesindedir. Myastenia Gravis adlı hastalığın EMG (Elektromyografi)  ile araştırılması gereklidir.

Nasıl incelenir, tedavi edilebilir mi?
Hormonal bozukluklar (guatr ya da şeker hastalığı) - enfeksiyonlar için kan testleri, bası yapan damar ya da kitleleri ortaya koymak için görüntüleme yöntemleri (anjiografi – Manyetik Rezonans Görüntüleme) yapmak ve bazen bel sıvısı almak gerekebilir. Tedavi ise nedene yönelik olarak yapılır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.