• 23 Mart 2012, Cuma

Lale

19 Şubat 2012’de gazetelerde bir  haber geçti. Erzurum’un Karayazı ilçesinden 57 ters lale soğanı iki Hollanda’lı tarafından kaçırılırken yakalandı. Soygunculara 57 bin lira ceza kesildi. Lale soğanları Yalova da korumaya alındı. Laleler daha sonra Karayazı’ya gönderilecek.

Bu yazıyı okuyunca moralim iyice bozulmuştu. Tam o günlerde bir arkadaşım elinde 10-15 tane lale soğanıyla çıka geldi. Bak Hollanda lalesi soğanları aldım dedi. Bende o öfkeyle arkadaşıma kızdım ve o soğanlar 400 yıl kadar önce vatanımızdan kaçırılan laleler olduğunu ve utanmamız gerekirken gururla soğanları göstermesinden rahatsızlık duyduğumu söyledim.

Lalelerden bahsederken hep soğanlı diye bahsettik. Ama Lale’nin çok çeşitleri var, bir döneme adını vermiş olan laleler soğanlı gurubuna girerler. Birde doğal ortamda yetişen türü vardır ki bunlara Anemon da denir. Bunlar rizomludur. Birde halk arasında şeker lalesi denilen türü vardır. Biz buna Eren gül diyoruz. Fakat hepsinin ortak özelliği Mart ayında da çiçek açar. Eğer soğanlı lalelerden dikecekseniz soğanları Ocak ayı başında dikmelisiniz. Çok zor ama ters lale soğanı bulursanız bu soğanları dik değil yatay gömün. Eğer rizomlu laleleri köküyle söküp geldiyseniz öylece dikin. Bütün lalelerinizi açarken açıp geçenleri hemen kesin ki yeni çiçekler gelsin, çiçek gelmese bile kökleri canlansın. Çiçekleri tamamen kuruyunca soğanları ve rizomları sökün serin ve kuru bir ortamda bir sonraki yıla saklayın.

Dipnot: Çiçeğimiz suyu çok sever toprağı nemsiz kalmasın. Birde büyükbaş hayvan gübresine bayılır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.