• 21 Temmuz 2012, Cumartesi

Meleklerin Meyvesi (Karpuz)

Karpuz bu dünyanın en büyük lüksüdür. Tanrının yeryüzündeki tüm meyvelerinin kralıdır.

Karpuzu tadan, meleklerin ne yediğini öğrenmiş olur.

Mark Twain’in (1835-1910) bu sözleri karpuzun ne kadar önemli bir besin olduğunu anlatmaya yetmektedir.

Afrika kökenli karpuz biz fark etmeden hayatımızın içine o kadar girmiş ki karpuz festivalleri yapıp karpuz güzelleri seçiyoruz.

Siz siz olun bir dilim buz gibi karpuz yemeden bu yazı geçirmeyin.

Karpuzun Latince adı ( citrullus Vulgaris)tir ama kendisi Romalı değil Afrikalıdır.Hıyarın akrabası olup Kabakgillerdendir.

Mısırın firavunlar devri ve ünlü bulmaca tanrısı RA zamanından kalma duvar resimlerinde karpuz yer almaktadır.

Dünyada en çok karpuz üreten ülke Çin’dir. Türkiye ikinci sırada ülkemizde en çok Akdeniz, Trakya ve Güneydoğuda yetişmektedir.

Karpuz yetiştirmek kolaydır. Karpuzun çekirdeği aynı zamanda tohumudur. Şubat ayında ekin Temmuz’da kesip yiyebilirsiniz. 

Yok, eğer ben satın alırım diyorsanız şekli simetrik olsun rengi parlak olmasın tırnağınızla kazıdığınızda yeşil tabaka hemen kazınmalı. Birde vurduğunuzda tok tok diye bir ses çıkarmalı. Karpuz sağlık açısından da çok faydalıdır. İşte bazı faydaları: Karpuz zayıflatır, kalbi enfarktüs tehlikesine karşı korur, kalp fonksiyonlarını ve kan basıncını düzenler. Kansere karşı vücudu korur. Sigara’nın vücuda yaydığı zehiri temizler.  Böbrekleri çalıştırır, idrar söktürür, üre, ürat tuzlarını temizler. Kum yâda taş şikâyeti olanlar için birebirdir. Su, madensuyu, tuzlar ve anti oksijen açısından zengindir. Vücut temizleyici özelliği vardır. Günümüzde cinsel gücü desteklediğini söyleyen ilaçlardan daha etkilidir.

Dipnot: Hiçbir karpuz satıcısı ve karpuz tarlasıyla bağlantım yoktur.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.