• 11 Kasım 2011, Cuma

Gül

Yeryüzünde 24 bin çeşidi olduğu söylenmektedir. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Parklar ve Bahçeler Müdürlüğünde 117 türü bulunmaktadır. Üstüne onlarca şarkı bestelenmiş olan bu çiçeğimizi gelin daha yakından tanıyalım.

Yaban gülü başta olmak üzere Türk Gülü, Şam Gülü Türlerinden sadece bir kaçıdır. Bu güllerden 25 tanesi doğal olarak yetiştiriliyor. Bunlardan biriside kuşburnu çayı olarak içtiğimiz Yaban Gülüdür. Güller yapı, şekil, form olarak 9 guruba ayrılır. 

BEYAZ GÜLLER
Çalı Formunda olan bu güller, serbest dallanabilir, uzun boylu olan bu güller, katmerleri bakımından Yarı Katmerli ve Ful Katmerli olarak ikiye ayrılır. Bu güller hafif kokuludur.

BURBON GÜLLER
Ana vatanı ismini aldığı Burbon adasıdır. Çiçekleri yazın açan bir gül türü olan bu gül çeşidi çiçeklerini yazın üçlü demetler halinde açar. Uzun boylu yedi veren güllerdir.

SADBERK GÜLLER
Seyrek yapılı da bulunan bu güller çalı formundadır. Yaz aylarında 3’lü ya da tekli demetler hallerinde bir önceki yılın sürgünlerinden açar. Katmerli ve hafif kokudadır.

ÇİN GÜLLERİ
Yedi verenlerden uzun boylu çalı güllerdir. Hafif gölge alanları sever. 3 ile 13’lük demetler halinde açar.

ŞAM GÜLLERİ
Şam güllerinin 5’li ve 7’li açan keskin konulu çiçekleri vardır. İnce yapraklı olan bu gül çeşidi dikenlidir. Isparta Gülü, Yağ Gülü ve Nesrin olarak ta tanınır.

TIRMANICI GÜLLER
Çitlere ve duvarlar tutunabilen 3’ile 7’si bir arada açan hoş kokulu güllerin kuvvetli tırmanıcı özelliği ve dikenli olması özelliklerinden birisidir.

YER ÖRTÜCÜ ÇALI GÜLLER
Kolaylıkla yayılabilen sarkık formlu bu gül çeşidi kendi içinde de Katmerli ve Yedi veren olmak üzere türleri vardır.

MİNYATÜR ÇALI GÜLLER
Sıkı formda bulunan yedi veren türde güldür 3’il 11 adeti bir arada açtığı görülmüştür. Kaya bahçeleri için uygundur.

SARMAŞIK GÜLLERİ
Kavisli uzun iri dikenli gövdeleri bulunan bu güller de 3’il 21 tanesinin bir arada açtığı görülür Çit, Duvar, Pergole süslemelerin de kullanılır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.