• 2 Aralık 2011, Cuma

Şifalı Bitkiler

Kışın kapımızı çaldığı şu günlerde Şifalı Bitkiler’in önemi biraz daha arttı. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Tıbbi amaçla kullanılan bitki sayısı 20.000 civarındadır. 8.000 civarındaki bitki türü de ülkemize özgüdür. Bu gün aktarlarda rahatça bulabileceğimiz şifalı bitkilerimizden bazılar ve bunların etkileri:

Adaçayı
Burun ve boğaz hastalıklarında, gaz söktürücü, ter kesici, kuvvet verici ve uyarıcı olarak kullanılır.

Ceviz
İştah açıcı, kabızlık giderici, kan şekerini düşürücü, kuvvet verici ve deri hastalıklarında anti septik olarak kullandırılır. Teze ve ya  Kurutulmuş ceviz yaprakları ılık banyo suyuna katılarak cildi güzelleştirmede kullanılır. Saçları besler, Limondan 30 kat fazla C Vitamini taşır.

Defne
Terletici Anti septik ve mideyi rahatlatıcı etkisi vardır. Kökteki kabukları kaynatılarak içilirse böbrek kumunu döker. Olgun meyvelerinden elde edilen yağı romatizma ağrılarını dindirici ve vücut parazitlerini öldürücü olarak kullanılır. Defne yağından elde edilen sabun Cild hastalıklarına ve saç dökülmesine iyi gelir.

Ebegümeci
Solunum ve sindirim sistemi iltihaplarında koruyucu olarak kullanılır. Teze yapraklarından elde edilen lapa cilt üzerindeki çıban ve yaraları ağrılarını dindirir. Tohumları kaynatılıp içilirde bağırsakları yumuşatır. Nezle ve bronşitte ise çayı içilir.

Ihlamur

İdrar artırıcı, terletici, yatıştırıcı uyuşturucu ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Kan yapıcıdır. Kalp çarpıntısını ve karaciğer zafiyetini izole eder. Bağırsakları açar ve kuvvetlendirir.

Isırgan otu

Yaprakları ve kökü kan temizleyici idrar artırıcı, iştah açıcıdır. Mide ve bağırsak kanamalarında durdurucu etkiye sahiptir. Çayı, şeker hastalığında, tohumları kanser tedavisinde kullanılır.

Karanfil
Esansı diş hekimliğinde, ağrı kesici olarak kullanılır. Çiçekleri, balgam söktürücü ve öksürük kesici olarak kullanılır. Karanfil, kaynatılarak içilirse kalbi ve mideyi kuvvetlendirir.

Kekik

Mide bulantısını geçirir, Hazmı kolaylaştırır, kurt düşürücü ve kan dolaşımını uyarıcı etkisi vardır. Akciğer ve göğüsün soğuktan kaynaklanan hastalıklarına iyi gelir.

Kuşburnu

Kuvvet verici etkiye sahiptir. Şeker hastalığına karşı kullanılır. Meyveleri kaynatıp içilirse grip ve bronşite iyi gelir.

Limon

Limon suyu yorgunluk giderir, Gribal enfeksiyonlarda vücuda dayanıklılık kazandırır. Kabuklarının suyu içildiğinde Tansiyonu düşürür.

Nane
Sinirsel kökenli mide bulantılarını keser, mideye kuvvet verir. Hazmı kolaylaştırır. Ağzında çiğnenirse diş ağrılarını giderir.

Mersin

Tohumları kaynatılıp bu suyla gargara yapılırsa diş çürümelerini önler. Esansı antiseptik, kan kesici, karatıcı etkilere sahiptir. Bronşit, verem gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Papatya

Papatya çayı nezle, gripte, ağızda ve boğazda meydana gelen tahrişleri iyileştirir. Safra kesesi kanalını açıcı etkisi vardır. Sinirleri yatıştırıcı, idrar çoğaltıcı, iştah açıcıdır.

Sarımsak

Tansiyon düşürücü, iştah açıcıdır. Parazitleri düşürür, sindirim sistemini düzenler. Kandaki glikoz seviyesini ayarladığı için şeker hasalığında çok faydalıdır. Damar sertliği ve kan dolaşımını rahatlatır ve kalbin yorulmasını önler. Kanseri frenleyen sebeplerin başında gelir.

Soğan

İdrar artırıcı, kan şekerini düşürür, kanser riskini azaltır. Ağızdaki mikropların çoğalmasını önler, Tansiyonu düşürür, kalbi kuvvetlendirir ve bağırsak hareketlerini artır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.