• 14 Temmuz 2012, Cumartesi

İLK YEMEK KİTABIMIZ (Melceü’t Tabbahin)

Ben ilk yazımı yazarken sadece ağaç ve çiçeklerden değil doğada güzel olan her şeyden bahsedeceğiz demiştim. Bugün sizlere güzel bir kitaptan ilk yemek kitabımızdan bahsedeceğim.

<<Yahni kebab-u mâst bâ hergiz meyâyed piş-i mâ
Ey Tal-i bed baht-ı mâ hep şürba hep şürb>>  

<<önüme asla yahni, kebab ve bozca aş gelmez.
Ey kötü talih bizim bahtımıza hep çorba hep çorbamı gelecek>>


-Melceü’t Tabbahin yani aşçıların sığınağı basılmış ilk Türkçe yemek kitabıdır.
İlk baskısı 1844 yılında İstanbul’da yapılmıştır.Kitabın yazarı Mehmet Kamil’dir.Mehmet Kamil 2. Mahmut tarafından açılmış batılı anlamda ilk tıp fakültesi ( Mekteb-i Tıbbıye,i Adliye-i Şahane hocalarındandır.Kitap 1844 – 1888 arasında 9 baskı daha yapmıştır.Mehmet Kamil hep aynı yemekleri yapıp malzemeleri ziyan eden aşçılara kızıp bu kitabı yazmıştır. Kitabımız Türabi efendi tarafından  1864 VE 1884 yıllarında 2 kere İngilizce olarak basılmıştır. 12 bölüm 288 tariften oluşan kitabımız çorbalar 5, yahniler 31, salatalar 22, tavalar 11, börekler 21, hamur tatlıları 44, sütlü tatlılar 15, bastılar 26, zeytinyağlı ve sade dolmalar 14, pilavlar 13, hoşaflar 14, kahve öncesi yenen tatlı ve içecekler 26 tarif, ve dar kenara yazılmış salata ve turşulardan oluşan 46 tariften oluşmaktadır. Mehmet Kamil’i rahmetle anarken kitaptan bir yemek tarifini sizlerle paylaşayım:

Kılıç ve Palamut Kül Bastısı
Orijinal Tarif:

Tarik-i Tabhı: Balıkların her kankısı ise tekerlek ince kesub tuzladıktan sonra ıskara üzerine defne yaprağı döşeyub ve balık parelerini üzerine dizeler iki tarafı tamam kızardıkta bir tabağa vaz’olunup sıcak iken üzerine limon sıkıla yâhud bir mikâr koyuca fındık taratoru hazırlanup üzerine vazo’lunsa daha âlâ olur. Herkesin mizacına menutdur.
Sadeleştirilmiş Türkçesi

Pişirme yöntemi:
Balıkların herhangisi ise tekerlek inceliğinde kesilip tuzladıktan sonra ızgara üzerine defne yaprağı döşeyip balık parçalarını üzerine dizsinler iki tarafı tamamen kızardığında bir tabağa koyup sıcakken üzerine limon sıkılsın veya bi miktar koyuca fındık taratoru hazırlanıp üzerine koyulsa daha iyi olur.Herkesin mizacına bağlıdır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.