• 22 Mayıs 2012, Salı

Çocuklar İçin Anne, Baba Örneği ve Önemi

Çocuğun kişilik yapısının oluşumunda anne, babanın etkisi çok büyüktür. Anne, babanın çocuk üzerinde sergilediği tavır  ve  tutumlar  çocuğun  kişilik  yapısını, toplum içinde  nasıl  hareket etmesi  gerektiğini  büyük  oranda  belirler. Gerçi insan sürekli kendini geliştirebilecek bir yapıya sahiptir. Ancak kişilik gelişiminin büyük oranda çocukluk döneminde şekillendiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle anne ve babalar 7 yaşına kadar çocuklarına  bu  bilinçle  daha  dikkatli  davranmalıdırlar. Çocuklar özellikle 7 yaşına kadar  kişilik  gelişimlerini  kısmen  tamamlarlar. Bu  yaşlarda  anne, babanın çocuğa  karşı  takındığı  tavır  ve  davranış  oldukça  önemlidir. Çünkü  çocuk  bir  yandan  toplumda  birey    olarak  yer  almaya  çalışırken  bir  yandan da  özdeşleşebileceği  bir  model  arar. Bu  aşamada  çocuk  kendine  yakın  bulduğu  ve  sevdiği  kişileri  örnek  almaya  çalışır. Bu anne, baba,öğretmen  ya da  yakın  bir akraba olabilir.Anne,babayı  yanında  bulamayan  çocuk  dışarıdan  birini  model  olarak  alabilir.

Çocukların  anne, babalarını  takip  etmeleri  ve  onları  kendilerine  model  olarak  seçmeleri  anne, babanın  dengeli ve tutarlı  davranışlar  sergilemesiyle  mümkün  olur. Çocuğuna doğruyu  söyle  deyip  kendisi  yalan  söyleyen  bir  anne  ya  da  babayı  çocuk  örnek  olarak  almak  istemez. Çünkü kendisine yapmamasının söylendiği davranış ona karşı   yapılmıştır. Bu gibi davranışlar çocuğu olumsuz, kötü davranışlara daha çok yönlendirebilir. Çocuk anne, babayla inatlaşıp olumsuz davranışında ısrar edebilir.

Çocuğun kişilik yapısında problem olan birini model olarak alması durumunda çocuğun kişiliğinde de problemler oluşacaktır. Bu dönemde anne, babaların üzerine düşen önemli görevlerden biri çocuklara iyi birer örnek olmalarıdır. Başka insanlara karşı adil davranma, oynarken hile yapmama, temiz ve tertipli olma, dürüst olma, sevgi ve saygı dolu olma tüm bunlar anne, babaların çocuklarından bekledikleri şeylerdir. Fakat bu tür beklentiler içinde olmanın ön koşulu anne, babaların da bu konularda çocuğa karşı örnek olmalarıdır.

Çocuk yetiştirmede bunun farkında olan aileler topluma örnek olabilecek çocuklar yetiştirirler.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.