Çine’yi geri vitesten kurtaralım

İki veya üç kişi bir yerde oturup memleket meselelerini konuştuğumuzda Çine’nin hep kan kaybettiğinden yakınırız. Çine, uzun yıllar önce kan kaybetmeye başlamış. Bu hala devam ediyor. Aydın’ın en büyük üçüncü ilçesi durumunda olan Çine, gelişime ayak uyduramadığı için şimdi oldukça geriledi. Sadece nüfus olarak değil siyasi, ekonomik, eğitim ve birçok açıdan çok geriye gitti.

 

1970 veya 1980 yıllarında, Aydın’ın parmakla gösterilen ilçesi ne oldu da bu kadar geride kaldı veya yeniliklere neden ayak uydurmadı? Bunun en büyük nedeninin ‘kısır çekişme’ olduğunu düşünüyorum. Bu çekişme sadece bugüne mahsus değil. Yıllar öncesi tohumu yere atılmış şimdi meyve vermeye başlamış. Çine’de maalesef ‘kısır çekişme’ almış başını gidiyor. Siyasetçiler bir birinin peşine düşmüş. Ekonomik durumu iyi olanlar yatırım yapmaktan kaçmış ve ‘bende olsun, başkasında olmasın’ mantığıyla hareket etmiş. Eğitimdeki başıboşluk nedeniyle ilçede derece elde eden öğrenci sayısı her geçen gün ‘yok’ denecek kadar azaldı.

 

Eğer birlik ve beraberlik içinde olunursa Çine’yi geri vitesten çıkarıp, ilerletmek mümkün. Bunu yapmak için Çine’nin en üst makamından tutun en alt makamına kadar herkese görev düşüyor. Görevler layıkıyla yapıldığında bazı şeyleri yoluna koyabiliriz. Aksi takdirde zaman zaman büyük yankılar uyandıran kısır çekişmeler devam ettiği sürece, Çine’de taş üstüne taş konulmayacağını düşünüyorum. 10 yıl sonra da bu sorunları hala konuşuyor oluruz.

 

Geri vitesten çıkalım, ileri vitese geçelim. Hem yakıt tasarrufu da sağlamış oluruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.