Memleketin tek sorunu Ziraat Odası mı?

Çine’de Aralık ayından buyana Çine Ziraat Odası Başkanlığı seçimi konuşuluyor. Herkesin gözü, kulağı Şubat ayında yapılacak bu seçimin sonuçlarında. Durumdan kendine vazife çıkaranları soracak olursanız; onlar da ortalıkta cirit atan büyük bir sürü.

 

Her zaman olduğu gibi bu seçimi de çok abartıyoruz. Şimdiye kadar Çine Ziraat Odası’nda değişen bir şey oldu mu da bundan sonra olacak. Gerçi orasına bakacak olursak memlekette, diğer kurumlarda değişen çok fazla bir şey olmadı ki burada da olsun.

 

Seçimler yaklaştığı için ortam gerildi. İnşallah bu seçim kimsenin canı yanmadan ve Çine çiftçisi zarar görmeden tamamlanır da memleketin çözülmeyi bekleyen sorunlarına, ilçenin gerçek gündemine, ilçeyi yönetenlerin hakiki sorumluluklarına eğiliriz.

Buradan şuna da değinmeden geçemeyeceğim. Çine olarak küçük işlerle uğraşmaktan önümüzdeki büyük işleri yapmaktan kaçınıyoruz. ‘Birilerinin, birilerinden intikam almanın peşine düştüğü yerde ne kadar sağlıklı işler yapılacağı’ kamu oyunda merak konusu. Bu küçük işlerle uğraşmayı bıraktığımız gün, belki Çine’de değişimin başlayacağı gün olur ama bu zihniyetle bunun olması hiç de mümkün görünmüyor.

 

Bunun en büyük örneğini de Çine Belediye Meclisi’nin 2015 yılının ilk toplantısında gördük. ‘Çine için neler yapabilir’ yerine nelerin konuşulup tartışıldığını, hangi gereksiz işlerle gündemin geçiştirildiğini canlı canlı yaşadık.

 

Ziraat Odası seçimlerini kimin kazanacağından çok, ilçeyi yönetenlerin, kurumları ve halkı temsil edenlerin kamuya olan zararlarını, yaşattıkları güven kaybını ve temsil noktasındaki zafiyetlerini nasıl en aza indirebiliriz konusunu tartışsak iyi ederiz.

 

Faydalarını görmüyoruz, bari zararlarını azaltalım. Ne dersiniz? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.