‘Çocuğumun Aydın’da okumasını istemiyorum’

Çineliler, Çine’den kaçmanın uğraşını veriyorlar. Her yıl Çine’den Aydın’a birçok aile çocuğunun eğitimini bahane göstererek ilçeden göç ediyor. Bu göçün önüne nasıl şimdiye kadar geçilmediyse, bundan sonrası da geçilmesi zor gibi görünüyor.

 

Geçen hafta içinde bir özel şirkette çalışan Erkan ağabeyimi ziyaret ettim. Muhabbeti başladıktan kısa bir zaman sonra konuyu Çine’deki eğitime getirdi. Erkan ağabeyim bir veli olarak sitem dolu sözlerle ‘Ben çocuğumun Aydın’da okumasını istemiyorum’ dedi. Kendisine niye diye sorduğumda ‘Bunu hem ekonomik hem de sosyal açıdan’ istemediğini dile getirdi.

Evet. Erkan ağabeyim çok haklıydı bunları söylemekte. Çine’den her gün, eğitim için Aydın’a 6-7 araç öğrenci götürüyor.

 

Kimisi de sadece çocuğunun eğitimi için Aydın’a göç etmek zorunda kalıyor. Bu Çine’nin eğitiminde başarısızlığı olsa gerek. Ya da okullardaki eğitim kadroların yetersizliğinden mi bilemiyorum.

 

Burada yerel ve genel partinin yöneticileri çok büyük işler düşüyor. Yumruğu Çine için ve Çine’nin geleceği için birlikte vurma zamanı. Yukarıda bahsettiğim konu hepimizin ilgilendiriyor.

 

Haziran ayı içinde Çine Anadolu Öğretmen Lisesi kapandı. Anadolu Lisesine dönüştü. Yurdu olsaydı, Fen Lisesi olacaktı ama yurdu olmadığı için Fen Lisesi olmadı. Bu sadece bir örnek. Elimizdeki başka değerler gitmeden Çine için ortak hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.