• 31 Mayıs 2022, Salı 18:18

“Reçetesiz ilaç dönemi 1 Haziran itibariyle bitti”

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için pandemi döneminde uygulanan reçetesiz ilaç teminin, 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle sona erdiğini belirtti.

Pandemi döneminde hastanelerin iş yükünü azaltmada, halkın ilaca ve dolayısı ile sağlığa erişiminde eczanelerin önemli rol aldığını belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, alınan yeni kararlar ile bazı uygulamaların eskiye haline döndüğünü ifade etti.

“SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN TEKRAR DEĞERLENDİRİLMESİNİ ÖNERİYORUM”

Başkan Karaaslan, yeni uygulamalar hakkında şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinde halkımızın ilaca ve dolayısı ile sağlığa erişiminde eczaneler önemli roller aldı. Bunlardan birisi de kronik rahatsızlıklara ait ilaçların, günü geldiğinde doktora gitmeye gerek olmaksızın devam reçetesi uygulaması kapsamında bir imza karşılığında eczanelerden temin edilebilmesiydi. Sağlık Bakanlığı pandemi sürecinde başlattığı başarılı uygulamayı devam ettirerek, bazı hastalık grupları hariç olmak üzere kronik rahatsızlıklara ilişkin rapor sürelerini 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzattı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce bazı ilaç gruplarında sonlandırdığı reçetesiz ilaç temini uygulamasını 1 Haziran 2022 tarihi itibarı ile tüm ilaç grupları için sonlandırdı. Hastalarımız artık tüm ilaçlarını pandemi öncesinde olduğu gibi hekimlerine reçete ettirerek eczanelerimizden temin edebilecekler. Bazı ilaçlar raporlu olsalar dahi sadece belli uzmanların reçete etmesi durumunda ödeniyor. Hali hazırda hastanelerde özellikle belli branşlarda randevularda yığılma hatta randevu alamama durumu söz konusu. Bu nedenle belli uzmanların reçete etmesi halinde ödenen ilaçları kullanan hastalarımızın mağduriyet yaşamamaları için randevularını bir an önce planlamalarını öneriyorum. Bunun yanında pandemi sürecinde başarılı bir şekilde ilaç temini sürecini yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastanelerde belli branşlardaki yoğunluk nedeniyle oluşabilecek hasta mağduriyetlerini önlemek adına, çok özel ilaçlar dışında kalan tüm ilaçların yıl sonuna kadar aile hekimleri tarafından reçete edilmesinin önünü açmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Dahası, pandemi sürecinde başlatılan devam reçetesi uygulamasının belli ilaç grupları için devam ettirilmesinin hastanelerde oluşacak emek ve zaman kaybını önleme yanında halkımızın sağlığa erişiminde olumlu katkısı olacağını öngörüyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tekrar değerlendirilmesini öneriyorum.”

“SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ”

Alınan kararın yeniden değerlendirilmesini ve eczacılar olarak sorumluluk almaktan çekinmediklerini söyleyen Başkan Karaaslan, “Avrupa ülkelerinin bir çoğunda eczacılar sundukları normal hizmetlerin yanında nitelikli sağlık hizmetleri sunarak meslek hakkı alıyor. İngiltere belli ilaç gruplarında eczacılara reçete yazma yetkisi tanımaya hazırlanıyor. Pandemi sürecinde eczaneler güven merkezi olmaları, yaygınlıkları ve kolay erişilebilirlikleri ile birinci basamak sağlık hizmet sunumunun ne kadar önemli bir parçası olduklarını ispatlamışlardır. Biz eczacılar Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sağlık sisteminde daha etkin olmaya, sorumluluk almaya hazırız” ifadelerini kullandı. (SELİME AYDEMİR)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.