11 Nisan 2021, Pazar

Erken evredeki mide ve bağırsak kanserlerine ADÜ’de ameliyatsız çözüm

23 Mart 2021, Salı 16:34

     


Aydın’da birçok yeni tedavi yönteminin uygulamasıyla dikkat çeken Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi; Gastroenteroloji Kliniğinde de erken evrede olan, yayılmamış mide, bağırsak ve yemek borusu kanserlerinde tümörü açık ameliyata gerek kalmadan, ‘Endoskopik submukozal diseksiyon’ (ESD) yöntemiyle çıkartma işlemini 3 yıldır başarıyla uygulanıyor.

ADÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği’nde görevli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Altay Kandemir, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaktaki polip ve erken evre yayılmamış mide, bağırsak ve yemek borusu kanserlerinde ameliyatsız, endoskopik yöntemlerle tümörü çıkartarak kısa süre içerisinde hastayı taburcu ettiklerini söyledi.

Doç. Dr. Kandemir yaptığı açıklamada, “Tüm dünyaya Japon ve Güney Koreli Gastroenterologlar tarafından tanıtılan ve öğretilen bu yöntem, özellikle Japonya ve Güney Kore’de yaygın olarak kullanılıyor. Gelişen teknoloji sayesinde özellikle erken evre kanserlerin ve kanser öncüllerinin endoskopik yöntemlerle cerrahiye gerek kalmadan tedavileri yapılabilmekte. Ülkemizde de bu yöntem yaygınlaşmaya başladı, kliniğimiz de bu yöntemi Türkiye ‘de başarıyla uygulayan merkezlerin başında gelmekte” dedi.

Güney Kore’de, Korea Üniversity College Of Medicine Gastroenteroloji Endoskopi Bölümü Klinik Şefi Prof. Dr. Hoon Jai Chull’dan Endoskopik Rezeksiyon konusunda eğitim aldığını belirten Doç. Dr. Altay Kandemir, “Endoskopik yöntem ameliyata göre avantajlı. Son zamanlarda geliştirilen ileri endoskopik tedavi yöntemleri üniversite hastanemizde cerrahi operasyona gerek kalmaksızın endoskopik olarak mümkün. Bu teknikle açık ameliyatla hastanede 7-8 gün yatmak zorunda kalan ve ameliyatın risklerini de taşıyan hastayı ESD ile 2-3 gün yatırıp taburcu ediyoruz; böylelikle işgücü kaybı da olmuyor. Kansız, kesisiz hasta için çok basit bir uygulama. Bu yeni yöntemler sayesinde, poliplerin kansere dönüşmesi de engellenirken derine inmemiş, erken evre yüzeysel mide ve kolon kanserleri de çıkartılabiliyor. Bu anesteziden, hemşireye bir ekip işi. Hemşirelerimiz Hatice Sarıkaya ve Pelin Şahin, anestezi doktorlarımız, personelimiz ve Doç. Dr Adil Coşkun ile Dr. Öğr. Üyesi İsmail Taşkıran ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Hadi Yaşa önderliğinde bu işlemleri başarıyla gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler