26 Eylül 2020, Cumartesi

AKÇAOVA'DAN İÇLER ACISI GÖRÜNTÜLER

10 Ağustos 2020, Pazartesi 13:42

     


Çine Akçaova Mahallesi Gökbel Dağı'nda çıkan yangın sonrası ortaya çıkan içler acısı görüntüler yangının doğaya vermiş olduğu zararı bir kez daha gözler önüne serdi. 

 

(FOTO GALERİ İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ) 

 

Yatağan'ı da alarma geçiren Çine Akçaova Mahallesi Gökbel Dağı'nda çıkan yangın, uzun uğraşlar sonucu yangın söndürme ekipleri tarafından söndürülmüştü. Yetkililer yangın ile birlikte 20 hektar alanın zarar gördüğünü açıkladı. Yangının çıktığı alandan gelen içler acısı görüntüler ise alevlerin doğaya vermiş olduğu zararı bir kez daha gözler önüne serdi. 

 

"TOPRAK BİR DAHA KENDİNİ YENİLEYEMEZ"

Orman yangınlarında yangının büyüklüğüne, süresine veya sıklığına bağlı olarak ormanın toprak yapısı da değişebilir. Örneğin küçük yangınlar toprağı sadece birkaç milimetre derinliğe kadar etkiler ve toprağı kaplayan bitki örtüsünde kalıcı hasarlar bırakmaz. Fakat toprağın üzerinde yaşayan hayvanların yok olmasına sebep olur.  Büyük yangınlarsa toprağın kimyasal yapısını bozup su geçirmez hâle gelmesine neden olabilir. Toprak su geçirmediğinde, su toprak üzerinden akıp gider ve erozyona neden olur. Orman yangınlarında geyik gibi daha büyük ve hızlı hayvanlar ormandan kaçabilirken sincap, yılan, koala gibi daha küçük hayvanlar, böcekler ya da yaşlı ve zayıf hayvanlar yangından kaçamayabilir. Hayatta kalanların ise habitatlarının yani yaşam alanlarının büyük bir kısmı yok olur. Orman yangını sonrasında hayvanların yaşam alanlarının tekrar oluşması aylar sürebilir. Bu sırada hayvanlar besin, su, barınak ve eş bulma amacıyla farklı yerlere göç eder. Bu göçler bölgeye yeni yerleşen canlılarla daha önce o bölgede bulunan canlılar arasında rekabet oluşturur. Orman yangını sonrasında toprağın kendini yenilemesi yangının büyüklüğüne göre günler aylar hatta yıllar sürebilir. Bazı yangınların ardından toprak bir daha kendini yenileyemez. (OSMAN YURTTAŞ) 
Son Eklenen Haberler