1 Ekim 2020, Perşembe

AYDIN KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ TEPECİK HÖYÜĞÜ VE KÜTÜPHANEYİ ZİYARET ETTİ

4 Ağustos 2020, Salı 20:07

     


Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Doç. Dr. M. Umut Tuncer, Çine'deki Tepecik Höyüğü kazı heyeti ve Çine Halk Kütüphanesini ziyaret etti. 

 

(FOTO GALERİ İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ) 

 

Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Doç. Dr. M. Umut Tuncer, Çine'deki Tepecik Höyüğü kazı heyetini ziyaret etti. Müdür Tuncer, Kazı Başkanı Prof. Dr. Sevinç Günel'den devam eden çalışmalar hakkında bilgi edindi. Tuncer ayrıca Çine Halk Kütüphanesini de ziyaret ederek kütüphane personeline çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sundu. 

TEPECİK HÖYÜĞÜ

Turizm Bakanlığı izinli ve Bakanlar Kurulu kararlı bir kazı çalışması olma özelliği taşıyan Tepecik Höyüğü kazı çalışmaları, Ankara Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Dr. Sevinç Günel başkanlığında yürütülüyor. Kazı ayrıca Hacettepe Üniversitesi Rektörlük Bilimsel Araştırmalar Birimi tarafından da destekleniyor. Kazı çalışmalarının 12 yıldır devam ettiği Tepecik Höyüğü, Tunç Çağı'ndan daha erken dönemlere ait kültür tarihini aydınlatmaya çalışıyor. Tepecik Höyüğü daha çok antik kentler ile tanınan Ege bölgesinde klasik çağlar öncesi kültür tarihini aydınlatan bir merkez olmasıyla birlikte önemini artırıyor. Tepecik Höyüğü’nün etrafında ortaya çıkan surlar ve kuleler güçlü bir savunma sisteminin olduğunu anlatıyor. 2 senedir gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan depo birimleri ise bugünden 4 bin yıl öncesindeki sosyal yapı, ekonomik düzey ve ekonomik sistemin nasıl olduğuna dair bilgiler sunuyor. (OSMAN YURTTAŞ) 
Son Eklenen Haberler