19 Haziran 2018, Salı

Savaş Aydınlı çiftçinin yüreğini serinletti

6 Haziran 2018, Çarşamba 18:10

     


AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş,Sulama Birlikleri’nin DSİ’ye devredilmesiyle birlikte tarım camiasında bilgi kirliliğine neden olan bir takım iddialara ilişkin açıklama yaptı.

 

(FOTO GALERİ İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ)

 

Sulama Birliklerinin DSİ’ye devredildiği, su ücretlerinin arttırılacağı, DSİ uygun görürse sulama tesislerini özel sektöre devredebileceği gibi iddiaların doğru olmadığını belirten AK Partili Savaş, “Çine Adnan Menderes Barajı’nın satıldığı, Topçam Barajı’nın da satılacağı gibi Sulama Birliği’ne üye olmayanların da sulamadan faydalanamayacağıyla ilgili haberler de gerçeği yansıtmıyor” dedi.

 

“SULAMA ÜCRETLERİNDE HERHANGİ BİR ARTIŞ YOK”

Sulama Birliklerinin DSİ’ye devredildiği ve su ücretlerinin arttırılacağı bilgisinin doğru olmadığının altını çizen Savaş, “Türkiye’deki 371 adet sulama birliğinde yapılan denetimler sonucunda sulama birliklerinin yönetimlerinde sıkıntılar olduğu tespit edilmiştir. Kamu Tüzel Kişiliği olarak faaliyet gösteren sulama birliklerinin işleyişlerine müdahale etmeden yönetimsel sıkıntıların giderilmesi amacıyla 7139 sayılı torba yasa kapsamında 6172 sayılı sulama birlikleri yasasında düzenleme yapılarak sulama birlikleri başkanlarına kamu görevlisi atanması yönünde değişiklikler yapılmıştır. DSİ görevlisi olan bu personeller, sulama birlikleri yönetiminde oluşan problemlerin giderilmesi amacıyla göreve getirilmişlerdir. Bu uygulama ile sulama tesislerinin işletme, bakım ve onarım faaliyetleri, DSİ’nin denetim, gözetim ve talimatları ile ataması yapılan DSİ personelleri kanalıyla yapılabilmektedir. DSİ personellerinin ataması yapıldıktan sonra sulama ücretlerinde artış olduğu yönündeki haberler tamamen asılsızdır” diye konuştu

 

“BÜTÇE ARTIK DAHA EKONOMİK OLARAK KULLANILACAK”

Sulama birlikleri meclisince belirlenen ve 2018 yılı için uygulanmaya başlanan ücretlerin çiftçilerin sulama birliği meclisindeki temsilcileri tarafından belirlenen ücretler olduğunu söyleyen Savaş, “Bu konuda DSİ tarafından belirlenen bir ücret bulunmamaktadır. Bundan sonraki süreçte sulama birlikleri DSİ tarafından yönetileceği için birliklerin kontrolsüz harcamaları engellenerek, bütçenin ekonomik kullanımı sağlanacağından sulama ücretlerinde bir artış yerine azalma dahi sağlanması mümkün olabilecektir. Yerel basında çıkan haberlerde belirtildiği gibi sulama birliklerinin özelleştirilerek suyun satışının yapılması ve çiftçilerimizin mağduriyeti yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Sulama tesislerinin özelleştirilmesi veya suyun özel sektöre satışı söz konusu değildir. Çiftçilerimizin daha iyi hizmet almalarını ve birliklerin daha düzgün işleyişe kavuşmalarını sağlamak amacıyla Sulama Birlikleri Yasasında düzenlemeler yapılmıştır” dedi.

 

“BARAJLARIN SATILDIĞI DOĞRU DEĞİL”

Barajların satılması yönünde de bir uygulama bulunmadığını vurgulayan Savaş, “Bu güne kadar satılan hiçbir baraj yoktur. Çine Adnan Menderes Barajının Hidroelektrik Santrali özel sektör tarafından işletilmektedir. DSİ tarafından sulama amaçlı bırakılan suyun enerjisini alarak elektrik üretilmesi amacıyla bir çalışma yapılmaktadır. Sulama amaçlı barajdan bırakılan suyun ve Adnan Menderes Barajının özel sektörle bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu tesisler tamamen devlet adına DSİ nin kontrolündedir. Yapılan yeni yasal düzenlemelerle barajların satılması yönünde bir uygulama bulunmamaktadır” diye konuştu.

 

“ÜYE OLMAYANLAR DA SU ALABİLMEKTEDİR”

Sulama Birliğine üye olmayanların sulamadan faydalanamayacağı gibi bir durumun da söz konusu olmadığını söyleyen Savaş, “Daha önce birliğe üyelik için katılım payı olarak birlikler tarafından 10TL ile 40TL arası değişen ücretler alınıyordu. Yine birliğe üye olmayanlara birlikler tarafından iki katı ücret uygulanması şeklinde uygulamalar vardı. Yasal düzenleme ile DSİ yönetimine geçen birliklerde üyelik ücreti 1 TL olarak belirlenmiştir. Bu şekilde sembolik olarak belirlenen ücretlerle tüm çiftçilerin üye olması sağlanmış olacaktır. DSİ tarafından bu gerekçeyle su verilmeyen bir çiftçi bulunmamaktadır. Üye olan ve olmayan tüm çiftçiler suyunu alabilmektedir” dedi. (GÜLSER BAŞKURT) 
Son Eklenen Haberler