• 22 Mayıs 2021, Cumartesi 13:00

“Bakanlık ‘MIŞ’ gibi yapmaktan vazgeçmeli”

Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi Ahmet Bozkurt, “Bakanlık ‘MIŞ’ gibi yapmaktan vazgeçmeli, maaşlarda makul bir iyileştirme yapmalıdır” dedi.

Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi Ahmet Bozkurt, “Bakanlık ‘MIŞ’ gibi yapmaktan vazgeçmeli, maaşlarda makul bir iyileştirme yapmalıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Nisan tarihinden itibaren 4 ay geçerli olacak ek ödemelerin dağıtımı ile ilgili yazının yayınlandığını belirten Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, söz konusu düzenleme, ısrarla dile getirmelerine rağmen süresi, kapsayıcılığı ve adaleti açısından yine çok büyük sorunlar içerdiğini ifade etti.

“BİZE GÖRE BİR FİYASKO NİTELİĞİNDEDİR”

Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, “Bu düzenleme Aile Hekimliği çalışanlarının görmezden gelindiği, Genel idari ve yardımcı hizmetlerin yok sayıldığı, aşılama faaliyetlerini sürdüren çalışanların kapsam dışı bırakıldığı bir düzenlemedir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında fedakârca görev yapan binlerce çalışanın kapsam dışı bırakıldığı, makul bir artışın olmadığı, kelimelere ve hesaplara boğulan ama sonucunda ortaya kabul edilebilir bir dağıtımın konulamadığı bu düzenlemede bize göre bir fiyasko niteliğindedir. 2021 yılının ilk 3 ayının yok sayıldığı, geçmişteki kayıpların telafi edilmediği her düzenleme çalışanların beklentisini karşılamaktan çok uzaktır” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİNİN KAHRAMANLARINA HAKKINI TESLİM ETMELİDİR”

Diğer ülkelerin sağlık çalışanlarına verdiği değerin Türkiye’de verilmediğini dile getiren Bozkurt, “Birçok ülkede sağlık çalışanlarına net bir zam, belli bir ikramiye verilirken Sağlık Bakanlığı adına tavandan ek ödeme deyip sağlık çalışanlarına adeta ikinci bir maaş veriliyormuş gibi bir algı ile kamuoyuna sunduğu bu süslü düzenlemeleri terk etmeli, “MIŞ” gibi yapmayı bırakmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak başından beri savunduğumuz sağlık çalışanlarına tek ödeme şeklinde maaşa zam yapılması en makul, çalışanın beklediği ve hakkaniyetli çözüm yoludur. Sağlık Bakanlığı’nın tüm kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve üniversite hastanelerindeki çalışanları kapsayacak böyle bir iyileştirme ile ancak makul olan hayata geçecektir. Aklın yolu birdir. Israrla yanlış yapılarak doğrunun da bulanamayacağı bir gerçektir. Kalıcı ve sürdürülebilir, beklentileri karşılayan bir ücret politikası zarurettir. Sağlık Bakanlığı yüzünü çalışanlarına dönmeli ve pandeminin kahramanlarına hakkını teslim etmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak biz maaşa zam şeklinde tek ödemeyi ısrarla dile getirmeye ve bu yönde adım atılması gerekliliğini her platformda dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (ERDAL AYDIN)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.