2 Aralık 2020, Çarşamba

KORONAYA KARŞI ÇİNE'DE KEKİK ÜRETİYORLAR

11 Kasım 2020, Çarşamba 17:37

     


Korona virüs pandemisi tüm dünyayı korkutmaya devam ederken Anadolunun kadim bitkisi kekiğin içinde bulunan "karvakrol" isimli maddenin korona virüse karşı koruyucu olduğu belirtildi. Çine Kültür Derneği Başkanı Mehmet Demir, insan sağlığına şifa olabilmek için kekik üretimine başladı.

 

(FOTO GALERİ İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ) 

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve bir çok can kaybına neden olan koronavirüs için bilim dünyası ilaç ve aşı için çalışmalar yürütür iken uzmanlar kekiğin içerisinde bulunan "karvakrol" isimli maddenin korona virüse karşı koruyucu olaileceğini iddia etti. İçerdiği yağ ve karvakrol oranı açısından en iyi kekik bitkisi Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yetişiyor iken Çine Kültür Derneği Başkanı Mehmet Demir, 8 bin metrekarelik alanda kekik üretimine başladı.

 

"KEKİĞİN İÇİNDEKİ 'KARVAKROL' VİRÜSLERİ ÖLDÜRÜYOR"

İnsan sağlığına fayda sağlamak amacıyla kekik üretimine başladıklarını belirten Başkan Mehmet Demir, "Kalabak Çayı kenarında Parkçı Mustafa Çiftliği'mizde kekik üretimine başladık. Kekik içerisinde bulunan "karvakrol" isimli madde ile koronaya karşı kullanılabilecek en önemli gıda maddesi. İlaç sektöründe kullanılan "karvakrol" virüsleri öldürüyor. Ülkeler bizden kekiği kurutulmuş olarak alıp kendi sağlık alanlarında kullanıyorlar hatta bize ilaç veya gıda takviyesi olarak tekrar satıyorlar. Avrupa ülkelerinde ilaç satma izni veren tek otorite olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), kekik yağının etken maddesi olan karvakrolü, hazımsızlık ve gastritten akciğer kökenli öksürüklere kadar antiseptik, antiviral ve antibakteriyel olarak kullanılması için öneriyor. Şu an Avrupa'da Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Litvanya ve Polonya, karvakrol içerikli ürünlerin tüketimini teşvik ediyor. Çukurova, Akdeniz ve Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel çalışmalar da bunu onaylıyor. Kekiğin müthiş bir antioksidan etkisi vardır. Eskiden güç verici ve yaralardaki mikropları öldürücü etkisi sebebiyle savaşçılar tarafından kullanılırdı. Günümüzde ise mutfaklardaki kullanıma ilave olarak anemi, kansızlık, kabızlık ve öksürük problemlerinin çözümü için de yoğun şekilde kullanılmaktadır" şeklinde konuştu. (OSMAN YURTTAŞ) 
Son Eklenen Haberler