3 Aralık 2022, Cumartesi

Çine Çaparı Projesi destek almaya hak kazandı

25 Kasım 2022, Cuma 09:37

     


Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi öğrencisi Cansu Durmaz ve Öğr. Üyesi Ecem Akan'ın hazırladığı "Çine Çaparı Koyun Kolostrumunun Bileşimi ve Protein Profillerinin Belirlenmesi" projesi, TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

ADÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğrencisi Cansu Durmaz tarafından Süt Teknolojisi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ecem Akan'ın danışmanlığında TÜBİTAK'a sunulan proje “2209-A-Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı.

Proje ekibi "Çine Çaparı Koyun Kolostrumunun Bileşimi ve Protein Profillerinin Belirlenmesi" başlıklı proje kapsamında Aydın bölgesinin yerli koyun ırkı olan Çine Çaparı’nın kolostrum özelliklerinin belirlenmesinin hedeflendiğini ifade etti. Çine Çaparı ırkının yok olma tehlikesi altında olması ve ırk hakkında güncel literatür taramasında kolostrum özelliklerinin belirlendiği herhangi bir çalışmaya rastlanmamış olmamasının proje fikrinin ortaya çıkmasına neden olduğu belirtildi. Çine Çaparı koyunlarına ait kolostrumların Ziraat Fakültesi Çiftliği Koyunculuk Ünitesinde bulunan koyunlardan toplanacağı belirtildi.

Proje çalışmalarının ADÜ Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Laboratuvarı ve Tarımsal Biyoteknoloji ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADÜ-TARBİYOMER) bünyesinde yürütüleceği ifade edildi. (ERDAL AYDIN) 
Son Eklenen Haberler