4 Aralık 2016, Pazar

“ÇİPAŞ’ı tasfiye edelim”

8 Haziran 2016, Çarşamba 10:16

     


Çine Belediye Meclisi, ÇİPAŞ’a sermaye artırımı için belediye bütçesinden 3 milyon lira aktarmayı kabul etti.

Çine Belediye Meclisi Haziran ayı oturumunu Yeni Fen İşleri binasında, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer Başkanlığında yaptı. Toplantıya, mazeretli CHP’li Hali Acar ve Mustafa Demir ve AK Partili Veysel Tetik ve Celal Üpbül katılmadı.

Mecliste ÇİPAŞ A.Ş’nin sermaye artırımı ile ilgili madde görüşülürken, şirketin pet şişe üretiminde rekabet edemediğini, cam şişe konusunda gerekli araştırma için yatırım yapacaklarını belirten Çine Belediye Başkanı Dinçer, belediyeden ÇİPAŞ’a 3 milyon lira aktarılarak sermayenin 8 milyon liraya çıkarılmasını önerdi.

Bunun üzerine AK Parti grubu adına söz alan Muhammet Doğan, “Çine halkına yapılacak olan 3 milyon liralık yatırımın ÇİPAŞ’a aktarılmasını istiyorsunuz. Bununla da şirketin borçlarını kapatılacak. Bu şirket zarar ediyorsa Topçam Madran Suyunu belediye geri devralsın. Şirketi tasfiye edelim” dedi.

Dinçer, 2019 yılına kadar sözleşme olduğunu, şirketin tasfiye edilemeyeceği söyledi.

Bunun üzerinde Çine Belediyesinden ÇİPAŞ’a 3 milyon lira aktarılması, CHP’lilerin oylarıyla kabul edildi.

“KAĞIT ÜZERİNDE KALIYOR”

Belediye Başkanı Dinçer, bazı komisyonların CHP’li başkanlarında değişiklik yaptıklarını bildirdi.

Bu maddede AK Parti Grubu adına söz alan Muhammet Doğan, “Bu komisyonlar kağıtta kalıyor. Bu güne kadar bu komisyondaki arkadaşların toplantılarahiç davet edilmediğini, bu konular hakkında görüş ve çalışma olmadığını görüyoruz” dedi.

Kendilerinde bu konuda rahatsız olduğunu belirten Dinçer, “Biz de bunu konuştuk. Bazı komisyon üyelerinde değişiklik yaptık. Bu güne kadar hep seçim çalışmaları vardı. Yeteri kadar belediyecilik yapamadık. Bu konularda da çalışma yapamadık. İkinci dönem hem kendimizi hem de komisyonları çalıştıracağız” diye konuştu.

KOMİYONLAR GÖREV YAPACAKLAR BELİRLENDİ

Gayrimenkul Satış Komisyonu, CHP’li Ali Kırmızgül, Halil Acar, AK Partili Celal Üpbül, Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonu, CHP’li Mustafa Demir, Halil Acar ve AK Partili Yücel Eşiyok Trafik, Yol ve Şehircilik Komisyonu, CHP’li Mehmet Güler, Zerrin Erol Durdu ve AK Partili İsmail Çerçi, Çevre Sağlık ve Temizlik Komisyonu, CHP’li Mehmet Güler, Gülay Yıldız, AK Partili Sezer Çetin, Spor, Gençlik ve Sosyal Aktiviteler Komisyonu, CHP’li Mustafa Çalışkan, Emel Gönezer ve AK Partili Veysel Tetik, Esnaf ve Meslek Odaları Komisyonu CHP’li Tayfun Aslan, Mehmet Güler ve AK Partili Mehmet Karcı’dan oluştu.

Gündemin ikinci maddesi olan İstanbul’un Beşiktaş Belediyesi ile Çine Belediyesi’nin kardeş belediye olması konusunda meclis üyelerine bilgi veren Dinçer, şunları söyledi:

“İstanbul’un Beşiktaş Belediye Başkanı, kurduğu şirket aracılığıyla 3 yıldan beri tarım yatırımları yapıyormuş. Burada Ahmet Gürkaş ile çalışıyorlarmış. Buradaki bazı çiftçilere marul, maydanoz ve pırasa gibi sebzeler ektirtip, büyük marketlerin tedariklerini sağlıyorlarmış. Çine’ye yatırım yapmayı planlıyorlar. Tarım Gıda adi şirketi adıyla paketleme ve soğuk hava tesisi kuracaklar. Çineli çiftçiye daha geniş alanda ekim yaptıracaklar. Beni İstanbul’a davet ettiler, gittim. Kardeş belediye olması konusunda karara vardık. Daha önce kardeş oldukları belediyeler var. Çine’den İstanbul’a öğrenci göndereceğiz. Onları orada ağırlayacaklar, İstanbul’u gezdirecekler ve çeşitli aktivelerde bulunacaklar. Ayrıca yaz kampları var. Turistik yerlerde kamp kiralıyor. Öğrencilerimizi buralara da gönderebileceğiz. Kardeş şehir oldukları belediyelere, belediye yer gösterdiğinde bir park yapıyorlar. Kardeş belediye olmamıza için meclis kararı gerekiyor.”

Çine Belediyesi’nin Beşiktaş Belediyesi ile kardeş şehir olması maddesi, oy birliği ile kabul edildi.

HAVUZ TARİFLERİ BELİRLENDİ

Gündemin bir diğer maddesi olan Çine Belediyesi Sosyal Tesislerinde bulunan havuzun ücret tarifesi görüşülürken açıklama yapan Belediye Başkanı Dinçer, “Büyükşehir tarafında yapılan ve bize devredilen bir havuzumuz var. Artık yaz ayı geldi. Açmak istiyoruz. Ücret tarifesi belli olmadığı için açamıyoruz. İki türlü ücret tarifesi belirlememiz gerekiyor. Birincisi şahıs bazında, diğeri bazı beden eğitimi öğretmenlerimiz ve bazı etüt merkezleri burayı kiralayıp kendileri ders vermek istiyorlar” dedi.

Maddenin oy birliği ile komisyona sevk edilmesi üzerine toplanan komisyon üyeleri havuz ücretlerinin, hafta içi kişi başına 10 lira, hafta sonu 15 lira, etüd merkezlerinin düzenleyeceği kurslar için aylık ücretin kişi başına 75 lira olarak uygulanmasını, 0-6 yaş guruplarının havuzdan ücretsiz yararlanmasını kararlaştırdı.

“ÇİPAŞ’IN SERMAYESİ 5 MİLYON LİRADAN 8 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI”

Meclis, ÇİPAŞ A.Ş’nin sermayesinin artırılması konusunu görüştü.

Bu konuda meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Dinçer, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz hafta içinde ÇİPAŞ A.Ş’nin genel kurulunu yaptık. Bu genel kurulda özellikle iki karar çıktı. Birincisi cam şişe hakkında girişimde bulunulması. Pet şişede rekabet çok olduğu ve cam şişe ile ilgili araştırma yapılması için yatırım yapılması. Diğeri de zeytinyağı satışının yapılması. Üreticimiz zeytinyağını üretiyor, ama pazarlayamıyor. Bu konuda yatırım yapacağız. Zeytinyağı ürünlerimizi ürettik. Çiftçimizden satın aldığımız belli orandaki 0,8 dizem kaliteli zeytinyağlarını paketledik. İlk parti olan 10 tonluk zeytinyağımızı Büyükşehir Belediyesi’ne sattık. 150-160 bin lira civarında. Buradan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ediyorum. Artık Ege Et’in şubelerinde Çine Topçam markasının zeytinyağları satılacak. Bu gibi yatırımlar yapıyoruz. Sermaye artışımız gerekiyor. Sermayemiz 5 milyon lira, 8 milyon liraya çıkarmak istiyoruz.”

“ÇİNE BELEDİYESİ TOPÇAM SUYUNU GERİ ALSIN”

Bu maddede AK Parti grubu adına söz alan Muhammet Doğan, şunları söyledi:

“Başkanım 3 milyon lira gibi bir sermaye artırım talebiniz var. Cam şişeye yatırım yapmak istiyoruz. ÇİPAŞ A.Ş’nin şuanda öz kaynakları nedir? Geçen toplantıda bunları dile getirmiştik. Belediye olarak kredi talebinde bulunacağını belirterek, bizden o yetkiyi istemiştiniz. Meclis size bu yetkiyi verdi. ÇİPAŞ’tan neden bir gelir kaynağımız yok? Bu borçları borçlanmayla mı ödeyeceğiz demiştik. 78 bin lira ÇİPAŞ A.Ş’nin karda olduğunu demiştiniz. ÇİPAŞ şuanda zararda. Belediyenin halka yapacağı yatırımlardan para kesip ÇİPAŞ A.Ş’ye para aktaracağız. Burada yatırımlardan ziyade borçları kapatmak için belediyeden para aktaracağız. ÇİPAŞ önümüzdeki süreçte eylem planınızda böyle zararlar söz konusu olacaksa bizim de talebimiz Çine Belediyesi Topçam Suyunu geriye alsın kendisi işletsin. ÇİPAŞ’ı gerekirse tasfiye edelim.”

Bunun üzerine Dinçer, “Geçmiş dönemlerde borçlarımız var. Daha önce taşeronla yapılması gereken işler, ÇİPAŞ üzerinde yapılmış. Şirket üzerinden 200 kişi çalışıyordu. Bunun sayısını 40’a düşürdük. Diğer işçiler de belediye üzerinden taşeron firma tarafından çalışıyor. O da bir seçenek. 2019 yılına kadar kiralanmış durumda. Bunu bozamayız. Bu tarihe kadar durmak zorunda” dedi.

ÇİPAŞ’a sermaye artırımı için belediyeden 3 milyon lira aktarılması, AK Partililerin ‘red’ oyuna karşılık, CHP’lilerin oyları ile kabul edildi.

GEKA 2016 yılı doğrudan faaliyet desteği projesine başvuruda bulunulması ve fizibilite çalışmasının yürütülmesi görüşüldü.

Bu konu hakkında da açıklamada bulunan Dinçer, ‘’Biyogaz fizibilite çalışması için Ege Üniversitesi’nden Akçaova Mahallesi’ne profesörler gelecek. Bu konuda GEKA’dan destek alacağız. Belediyemizden bir para çıkmayacak. Bu konuda çalışma yapmak için yetki almak istiyoruz” dedi.

Meclis üyeleri bu konuda Dinçer’i yetkilendirdi, Dinçer’in raporlu ve izinli olduğu sıralarda Belediye Başkan Yardımcı Timuçin Karabulut’a yetki verdi. (SEZGİN MADRAN) 
Son Eklenen Haberler
Son Eklenen İlanlar
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/444 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2015/205 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/177 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/64 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2008/896 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İHALE İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/67 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
ÇÖP KONTEYNERİ ALIMI ÇİNE BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2015/699 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2013/511 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/83 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
KATI YAKIT (KÖMÜR VE ODUN) SATIN ALINACAKTIR ÇİNE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM ...
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2013/248 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2016/8 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2014/12 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
AYDIN İLİ ÇİNE İLÇESİ MEHMET EMİN ÜNAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ VE FATMA ÖZ BLOĞU KALORİFER ...
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR
DÜZELTME İLANI ÇİNE İLÇESİ HÜKÜMET KONAĞI PROJESİ HAZIRLANMASI VALİLİK (YİKOB) İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ...
DÜZELTME İLANI PERSONEL VE ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR ÇİNE BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
ÇİM BİÇME MAKİNALARI YEDEK PARÇA ALIMI ÇİNE BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
PROJE HİZMETİ ALINACAKTIR VALİLİK (YİKOB) İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ
PERSONEL VE ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR ÇİNE BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. ÇİNE ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. ÇİNE ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ
T.C. ÇİNE ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. ÇİNE ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ÇİNE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2013/725 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2014/909 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/268 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İHALE İLANI Çine Belediye Başkanlığından:
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2015/1 İFLAS ÇİNE İCRA VE İFLAS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN TASFİYENİN İFLAS ...
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/1 İFLAS ÇİNE İCRA VE İFLAS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN TASFİYENİN İFLAS ...
AYDIN İLİ ÇİNE İLÇESİ ALTINOVA İLKOKULU KAZAN DAİRESİ VE TESİSATI YAPILMASI İŞİ AYDIN İL MİLLİ ...
400 KVA DİREK TİPİ VE 250 KVA BİNA TİPİ TRAFO VE ENH YAPILMASI YAPIM İŞİ ÇİNE BELEDİYESİ FEN İŞLERİ ...
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2015/414 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR
YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ÇİNE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK
İHALE İLANI Çine Belediye Başkanlığından:
İNŞAAT MALZEMELERİ ALIMI ÇİNE BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
HIRDAVAT MALZEMESİ ALIMI ÇİNE BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2014/771 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
AYDIN İLİ ÇİNE İLÇESİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ PANSİYON VE HAVUZ BİNALARININ YIKILMASI, ...
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2016/98 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. ÇİNE İCRA DAİRESİ 2015/506 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İHALE İLANI Çine Belediye Başkanlığından:
T.C. ÇİNE (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2016/5 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI