21 Nisan 2019, Pazar

Çine'de TÜBİTAK Bilim Fuarı gerçekleştirildi

17 Nisan 2019, Çarşamba 15:17

     


Çine İmam Hatip Ortaokulu’nda, TÜBİTAK Bilim Fuarı gerçekleştirildi. Çine İmam Hatip Ortaokulu’ndan mezun olan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş fuara katıldı.

 

(FOTO GALERİ İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ) 

 

Çine İmam Hatip Ortaokulu, okul bahçesinde düzenlenen TÜBİTAK Bilim Fuarı'na, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Çine İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Sait Üstündağ, Çine İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yıldıray Demir, Coşkun Akbay ve Yeter Ortan, Çine Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ali Dinçer, Çine Halk Kütüphane Müdürü Şenay Hızır, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda, öğrenciler yıl boyunca yaptıkları çalışmaları davetlilere sundu. Öğrencilerin sergilediği çalışmalar, davetlilerin beğenisini kazandı. Davetlilere fuarda aşure dağıtıldı.

 

OKUMUŞ: BİR MESLEĞİNİZ MUTLAKA OLSUN

Çine İmam Hatip Ortaokulu’ndan mezun olan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, "Çocukluğum gözümde canlandı. Ortaokul ve lise yıllarımız burada geçti. Burada öğrencilerimizin yapmış olduğu çalışmaları görüyorum. İnşallah bu çalışma azminiz ve projeleriniz ile Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olursunuz. Size tek tavsiyem çalışın. Çalışmadan bir yerlere gelinmiyor. Bir mesleğiniz mutlaka olsun. Okuyabiliyorsanız da mutlaka sonuna kadar okuyun" diye konuştu.

 

SOĞAN ZARINA BAKTILAR

Protokol üyeleri öğrencilerin yapmış olduğu projeler hakkında bilgi edinirken, pet şişe ile yapılan mikroskop yoğun ilgi gördü. Protokol üyeleri pet şişe içerisindeki bulunan soğan zarını yakından görmek ve incelemek için epey çaba sarf etti.

 

Çine İmam Hatip Ortaokul Müdürü Arif Güngör, “Bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücüyle yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Bu seneki bilim fuarımızda Türkçe alanında 1 proje, Matematik alanında 9 proje, Sosyal Bilgiler alanında 5, Fen bilgisi alanında 7, Sosyoloji alanında 1 proje, İngilizce alanında 2, Değerler Eğitimi alanında 1 proje olmak üzere toplam 26 projeyi 68 öğrencimiz 8 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralaması temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimari olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir. Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır, eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır. Proje çalışmalarda emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma, Müdür Yardımcımız Özgür Aslan ve öğrencilerime teşekkür ederken Sergimize katılan herkese teşekkür ederim” dedi. (OSMAN YURTTAŞ) 
Son Eklenen Haberler